





Kajakarstwo klasyczne
Kajakarstwo klasyczne nazywane jest inaczej kajakowym sprintem. Podczas regat rywalizacja odbywa się w kajakach jedno-, dwu- i czteroosobowych na dystansach od 200 do 5000 metrów. Konkurencje podzielone są na kajakowe i kanadyjkowe (zawodnicy płyną w pozycji klęczącej).
Kajakarstwo klasyczne w programie igrzysk olimpijskich zadebiutowało podczas igrzysk w Berlinie w 1936 roku (wcześniej było dyscypliną pokazową) i od tego czasu konkurencje kajakarskie rozgrywane są na każdych kolejnych igrzyskach. Od igrzysk olimpijskich w 2020 roku w Tokio w konkurencjach kanadyjkowych startują także kobiety. Do tej pory polskie osady wywalczyły w kajakarstwie klasycznym 21 medali olimpijskich (srebrnych i brązowych), najwięcej cztery – kajakarka Posnanii Karolina Naja. W 2024 w Paryżu żadna z polskich osad w kajakarstwie klasycznym nie stanęła na podium.
TOR REGATOWY MALTA W POZNANIU
Poznańska Malta to jeden z najlepszych torów regatowych na świecie. Zbiornik oddano do użytku już w 1952 roku, ale w latach 1981–1990 przeprowadzono gruntowną modernizację. Na podstawie projektu Klemensa Mikuły pogłębiono dna jeziora, umocniono brzegi i wybudowano budynki do obsługi toru. W 2020 wyremontowano wieżę sędziowską i budynek multimedialny zgodnie z najnowszymi wytycznymi światowej federacji kajakowej. Poznań był gospodarzem niemal wszystkich najważniejszych regat kajakowych: mistrzostw świata, pucharów świata, mistrzostw Europy i mistrzostw Polski. To na Malcie w 2024 odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.



TERMIN
MĘŻCZYŹNI
07.08-10.08.2025
Liczba zawodników: 216